“CO-CURRICULAR ACTIVITIES”

“CO-CURRICULAR ACTIVITIES”

A two-day event entitled ‘Talent Hunt’ was held on Thursday 18th and Friday 19th of October 2012 at the school premises.  Preparation and selection went on right from the beginning of the month.  The activities were divided into two sections competitive and non-competitive.  Parents were called as judges for the competitions.  The names of the activities and winners are given below.

Apart from competitions, a few activities like awareness rally, wall painting, business skill and remarkable nukkad nataks were also conducted. Debate, Posters, painting on the wall, nukkad nataks and rally were based on the themes of Save the Girl Child, Right to Education and Right to Information.  In ‘business skill’ students made things like bookmarks, pouches, mobile covers, decorative envelopes, painted ‘diyas’ and sold them at reasonable prices.  All proceeding will go to charity.

Debate

Category 1 (Class 7 & 8)

S.R.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Shreeja Desai

8

First

2

Dhruvi Khamar

7

Second

3

Aayushi Shali

7

Third

 

Category 2 (Class 11)

S.R.no.

Name of the Student

Class

Position

1

Shimoni Thakkar

11

First

2

Stuti Sharma

11

Second

 

Rangoli Making

Category 1(Class 11)

First Position

S.R.No.

Name of the Student

Class

1

Mitali Modi

11

2

Rishwa Shah

11

3

Harshita Modi

11

4

Hetanshi Shah

11

5

Shraddha Rathi

11

6

Mansi Shah

11

 

Category 2(Class 8)

First Position

S.R.No

Name of the Student

Class

1

Tithi Patel

8

2

Chinmayee Parikh

8

3

Jesal Varsani

8

4

Ritu Shah

8

5

Dhriti Patel

8

Second Position

S.R.No.

Name of the Student

Class

1

Mahima Soni

8

2

Anshu Patel

8

3

Punya Chhajer

8

4

Bhavnishkaur Chhabda

8

5

Nandini Khemani

8

6

Shikha Menon

8

 

Jingle Making

First Position

S.r.No.

Name of the Student

Class

1

Kashish Patel

10 B

2

Dhruv Mehta

10 C

3

Kirti Agarwal

10 B

4

Shivani Dad

10 B

5

Tanay Shah

10 B

 

Second Position

S.r.No.

Name of the Student

Class

1

Heer Brahmbhatt

11 E

2

Monali Gupta

11 D

3

Aishwarya Chari

11 D

4

Saanya Sinha

11 E

5

Anushka Gupta

11 E

 

Poster Making

Category 1 (Class 7)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Aanshi Patel

7

First

2

Aleesha Chathanattu

7

Second

3

Shubhangi Hiranandani

7

Third

 

Category 2 (Class 8)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Nandini Khemani

8

First

2

Radhika Kotak

8

Second

3

Hiteshi Raval

8

Third

 

Solo Singing

Category 1(Class 7 & 8)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Aarnav Buch

8

First

2

Devanshi Patel

8

Second

3

Chinmayee Parikh

8

Third

 

Category 2(Class 9 & 11)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Pranati Vangipuram

11

First

2

Heer Brahmbhatt

11

Second

 

Solo Instrumental

Category 1(Class 7 & 8)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Yash Modi

8

First

2

Dhruvin Thakore

8

Second

Category 2(Class 9 & 11)

S.r.No.

Name of the Student

Class

Position

1

Dhruv Mehta

10

First

2

Rahil Shah

9

Second

3

Raj Shah

9

Third

 

All the above students were conferred with certificates as a gesture of appreciation.